Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 24
 İndirme 6
INSULINOMA AND METABOLIC URGENCY CASE REPORT
2021
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Insulinoma is a rare neuroendocrine tumor, occurring almost exclusively in the pancreas. Most often unique and benign in 90% of cases. Usually sporadic, 10% of lesions become part of type 1 multiple endocrine neoplasia. The main manifestation of insulinoma is hypoglycemia, which is a life-threatening metabolic emergency. The hypoglycemia occurring in this context are particularly serious and frequent with sometimes harmful cerebral consequences. Topographic diagnosis remains difficult due to the small size of the lesions justifying the importance of the preoperative imaging required for the location of the tumor. Enucleation is the surgical indication of choice in the presence of a sporadic insulinoma that is presumably benign. Pathological and immunohistochemical examination confirms the diagnosis of neuroendocrine tumor. Our observation is particular by the circumstances of discovery of the insulinoma, the severe nature of the symptoms. 

Anahtar Kelimeler:

null
2021
Yazar:  
0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 714
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research