Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 13
PERIPHERAL OSSIFYING FIBROMA - A CASE REPORT
2023
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

The gingiva in the oral cavity is constantly subjected to numerous stimuli, resulting in numerous localised growths. Reactive gingival growth is the most common lesion in the oral cavity and usually exhibits indolent behaviour. Many of these lesions are difficult to identify clinically and can be identified as specific entities only on the basis of typical and consistent histomorphology. A peripheral ossifying fibroma is one such reactive lesion. It has been described with various synonyms and is believed to arise from the periodontal ligament, which comprises about 9% of all gingival growths. Here we describe a case of a peripheral ossifying fibroma in a 15-year-old female patient in the anterior maxilla that was painless and pale pink. The purpose of this article is to present a case of POF and emphasize the importance of discussion of a reasonable differential diagnosis.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 739
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research