Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 91
 İndirme 27
KARABAĞ’IN SİYASİ SERÜVENİ: İSLAM ÖNCESİNDEN SOVYET İDARESİNE
2017
Dergi:  
Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
Yazar:  
Özet:

Azerbaycan topraklarındaki Karabağ’ın oldukça karmaşık bir siyasi geçmişi vardır. Bölge, Rusya, Ermenistan, Türkiye, ABD, Fransa ve İran arasında ciddi bir çekişme alanı halinde olma özelliğini halen sürdürmektedir. Türkiye, bölgede Azerbaycan’a destek vermeye çalışan tek ülke olmuş, Ermenistan ise Azerbaycan ve Türkiye’nin Karabağ konusundaki barışçıl yaklaşımlarını genellikle reddetmiştir. İran, bölgedeki mezhepsel durumun kendi aleyhine dönmemesi için Türkiye’ye Karabağ sorununun çözümünde yardımcı olmamışken, zaman zaman bölgede sorun çıkarmaktadır. Rusya, ABD ve Avrupalı devletleri etkisi altına alarak bölgedeki çıkarlarını korumaya çalışmakta, yanı sıra Ermenistan’a sahip çıkmakta ve destek olmaktadır. Karabağ sorunu konusunda Fransa’nın tavrı da hiç bir zaman Türklerin lehine olmamıştır. Fransız parlamenterler Ermenistan’ın “soykırım” iddialarına Fransız teziyle yardımcı olmuşlar, sözde soykırımı kabul ederek Türkiye’ye karşı soğuk savaş kıvamında bir baskı uygulamaya çalışmıştır. Ermeniler Karabağ’ın eski Ermeni bir bölgesi olduğunu iddia ederken, Azerbaycan Türkleri bölgenin eski çağlardan beri ata toprakları olduğunu kabul etmektedirler. Asya’nın Anadolu’ya; batıya, kuzeye ve güneye uzanan işlek bir yolu üzerindeki Karabağ, tarihsel süreçte birçok hanedana ve kavime ev sahipliği yapmış, buna bağlı olarak geçmişten bugüne çekişmenin odağı olmuştur. Bu çalışmada, Karabağ’ın bugünkü çözülemeyen sorunlarının daha iyi anlaşılmasına yönelik olarak bölgenin tarihi, siyasal değişkenleriyle birlikte ele alınacaktır.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Alan :   İlahiyat; Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 421
Atıf : 1.372
2023 Impact/Etki : 0.117
Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi