Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 19
 İndirme 1
CASE REPORT: VAGINAL LEIOMYOMA
2022
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Leiomyoma are benign, monoclonal tumors of the smooth muscle cells of the myometrium and contain large aggregations of extracellular matrix composed of collagen, elastin, fibronectin, and proteoglycan. [1] They are the most common benign tumors in females and are most frequently seen in uterus. Vaginal leiomyomas are very rare and often confused with a variety of vaginal tumors. Since the first detected case back in 1733 by Denys de Leyden approximately 300 cases have been reported in the literature so far. [2] They may present with varied symptoms depending on site, size and vascularity including lower abdominal pain, low back pain, vaginal bleeding, dyspareunia and urinary symptoms like frequency, dysuria or other features of urinary obstruction. Here we discuss a case of a 35 year old female who presented to us with complains consistent with prolapse and was provisionally diagnosed as paraurethral vaginal mass which turned out to be vaginal fibroid.

Anahtar Kelimeler:

2022
Yazar:  
0
2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


2023


International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 714
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research