Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 23
 İndirme 5
CRIME DATA ANALSYSIS AND PREDICTION USING DECISION TREE
2023
Dergi:  
Turkish Journal of Computer and Mathematics Education
Yazar:  
Özet:

Crime analysis and prediction is a systematic approach for identifying the crime. This system can predict region which have high probability for crime occurrences and visualize crime prone area. Using the concept of data mining we can extract previously unknown, useful information from an unstructured data. The extraction of new information is predicted using the existing datasets. Crimes are treacherous and common social problem faced worldwide. Crimes affect the quality of life ,economic growth and reputation of nation. With the aim of securing the society from crimes, there is a need for advanced systems and new approaches for improving the crime analytics for protecting their communities. We propose a system which can analysis, detect, and predict various crime probability in given region. This paper explains various types of criminal analysis and crime prediction using several data mining techniques.  

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
Turkish Journal of Computer and Mathematics Education

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.706
Atıf : 116
2023 Impact/Etki : 0.071
Turkish Journal of Computer and Mathematics Education