Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 30
 İndirme 2
Identification And Recognition Of Brain Tumor At Early Stage With The Help Of Image Processing Technique
2022
Dergi:  
İlköğretim Online
Yazar:  
Özet:

A brain tumor is defined as the abnormal growth of cells in the brain. There are many types of brain tumors exist some of them are noncancerous and some are cancerous. If the brain tumor is cancerous, early prediction may leads to cure the tumors. These brain tumors are highly dangerous because they accumulate the pressure on the healthy parts of the brain and starts to spread that leads to serious conditions. The increase in pressure is due to the blockage of fluids that flows around the brain that leads to increase the pressure in entire skull regions. Thus by predicting the brain tumors at the early stage can cure them with appropriate treatments. The proposed system identifies and recognises the brain tumor cells at an early stage with the image processing techniques by identifying the tumor cells with healthy cells.

Anahtar Kelimeler:

0
2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
İlköğretim Online

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 6.985
Atıf : 20.368
2023 Impact/Etki : 0.025
İlköğretim Online