Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 52
 İndirme 5
DUCTAL CARCINOMA IN SITU ARISING WITHIN BREAST FIBROADENOMA: A CASE REPORT AND REVIEW OF THE LITERATURE
2023
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Fibroadenoma is the most common benign breast tumor in women under 30. However, carcinoma arising in a fibroadenoma is unusual and very rare, with over 100 cases reported in the literature. Histological diagnosis is usually incidental. We report the case of a 51-year-old perimenopausal patient with a family history of a mother who died of breast cancer. She was admitted with a hard elastic mass in the upper outer quadrant of her left breast. Imaging revealed a heterogeneous nodule with ductal dilatation. A core needle biopsy with four specimens showed a fibroepithelial tumor with atypical ductal hyperplasia. Left breast-conserving surgery was performed for radical treatment. The diagnosis on the specimen was carcinoma in situ of intermediate nuclear grade and massive compact and cribriform type developed on a fibroadenoma. We present this case to raise awareness of this entity and highlight the need for histological evaluation of specific breast masses.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 739
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research