Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 44
 İndirme 7
The Combination of Flipped Learning, Station Technique and Technology in Harmony Lesson: Evaluating Student’s Achievement, Attitude and Views
2023
Dergi:  
Eğitimde Nitel Araştırmalar Dergisi
Yazar:  
Özet:

Abstract To mitigate the negative impacts of COVID-19 on the distance education Harmony course, a contemporary educational strategy with experimental content has been developed in this study. This research uses a mixed-methods sequential explanatory design, combining (a) a pretest-posttest control group design and (b) a qualitative study to comprehend the potential quantitative changes resulting from the use of the flipped learning model, station technique, and technology combination. The technology combination is built with the Bandlab social music platform, YouTube lesson support platform, QR codes, and Zoom Breakout Rooms. The study examines how these approaches affect students' success in the harmony lesson, their attitudes towards the lesson, and their learning experiences. The study sample consists of music teaching 2nd-grade students (control group n=41 & experimental group n=44). The experimental procedure takes nine weeks and includes three stages. After the learning sessions, individual semi-structured interviews were conducted with the experimental group students. As a result, positive improvements were achieved in students' attitudes towards the lesson, their success levels, and their learning experiences.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Eğitimde Nitel Araştırmalar Dergisi

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 383
Atıf : 4.165
2023 Impact/Etki : 0.2
Eğitimde Nitel Araştırmalar Dergisi