Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 81
 İndirme 20
LEOPOLD AUER’İN RUS KEMAN EKOLÜNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ
2018
Dergi:  
İnönü Üniversitesi Kültür ve Sanat Dergisi
Yazar:  
Özet:

In this study, firstly, the history of violin education is mentioned briefly, then violin schools different countries are examined. Especially the Russian violin school was emphasized among this schools. The importance of the Russian violin school, ist difference from the other schools, and the significance of Leopold Auer for the Russian school and his educational contributions to it, are discussed in detail. Violin education in Russia is examined from the 18th century onwards, mentioning Wieniawski and his influence in Russia in the 19th century. In the 20th century, the life of the Hungarian violinist and educator Leopold Auer, who was a teacher virtually all famous virtuosos and the contributions he made to Russian violin education for 49 years in Russia have been mentioned. Additionally, the distinctive traits of Auer’s education is given, since he is remembered more fort he students he trained than his performance. In the conclusion part, basic princibles of the 20th century violin pedagogy are explained. In this section, the great development of the vioiln school especially in the Soviet Russia is explained, and as for the main reason of its success, reconstruction of violin teaching based on scientific principles expecially that of Pavlov’s work is emphasised. “The Higher Neural Activity” which is considered to be the most important element of the Soviet Violin School’s teaching in explained, and the ways of adapting this principles which Pavlov emphasises to the teaching of violin are described.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


İnönü Üniversitesi Kültür ve Sanat Dergisi
İnönü Üniversitesi Kültür ve Sanat Dergisi