Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 25
 İndirme 5
BIVENTRICULAR NON-COMPACTION CARDIOMYOPATHY WITH LEFT VENTRICULAR DYSFUNCTION
2022
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Non-compaction of the ventricular myocardium involving both ventricles is a rare condition and characterized by deeply increased trabeculations in one or more segments of the ventricle. Non-compaction is thought to be due to intrauterine arrest of compaction of the loosely interwoven meshwork present in fetal myocardial primordium. More recent studies suggest that non-compaction of the ventricular myocardium can be acquired later on in life sporadically.The apical segment of the left ventricle is most commonly affected, but biventricular involvement is also described. Herein, we describe an unusual case of biventricular non-compaction cardiomyopathy with left ventricular systolic and diastolic dysfunction. A 54-year-old man presented with clinical heart failure as well as arrhythmia. Transthoracic echocardiography revealed left ventricular non-compaction with depressed ejection fraction. Cardiac magnetic resonance imaging (MRI) further revealed right ventricular noncompaction.

Anahtar Kelimeler:

2022
Yazar:  
0
2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 739
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research