Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 3
 Görüntüleme 62
 İndirme 5
Effects of Argumentation Based Concept Cartoon Activities on Students' Scientific Process Skills
2014
Dergi:  
Mersin University Journal of the Faculty of Education
Yazar:  
Özet:

This study was aimed at examining the effects of argumentation based concept cartoon activities on students’ scientific process skills. These activities were adapted by “Electricity In Our Life” unit in science and technology course. This study was conducted in a semi-experimental design by using pre-test and post-test design with control group. The participants were seventh grade students from a public school in 2012-13, Izmir, Turkey. The experimental group (n=28) and the control group (n=26) were chosen randomly. Data were gathered by “Science Process Skills Scale” consisting of 28 items. This scale covers skills such as “observation”, “classification”, “measurement”, “prediction”, “inference”, “forming hypotheses”, “identifying variables”, “controlling variables and replacement”, “designing experiments”, “saving data”, “data processing and modeling”, “reporting results and interpretation”. The results showed that students in the experimental group were much better in the development of science process skills towards “Electricity In Our Life” unit than the control group. Key Words: argumentation, scientific process skills, science education

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Mersin University Journal of the Faculty of Education

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 583
Atıf : 8.391
2023 Impact/Etki : 0.767
Mersin University Journal of the Faculty of Education