Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 41
 İndirme 3
The Mediating Role of Organizational Culture in the Effect of School Managers' Authentic Leadership Behaviors on Teachers' Organizational Citizenship Behavior
2022
Dergi:  
International Online Journal of Educational Sciences
Yazar:  
Özet:

The purpose of this research is to examine the mediating role of organizational culture in the effect of school principals' authentic leadership behaviors on teachers' organizational citizenship behaviors. The research was conducted with 300 teachers working in the Pendik district of Istanbul province in the 2020-2021 Academic Year. Authentic leadership scale, organizational culture scale, and organizational citizenship level scale were used in the research. According to the research findings, school principals' authentic leadership behavior level, teachers' organizational citizenship behavior levels, and organizational culture levels were high. Authentic leadership's organizational citizenship behavior is 8%; It was found that it affects organizational culture by 61%. It has been concluded that organizational culture has a fully mediating role in the effect of authentic leadership on organizational citizenship behavior.

Anahtar Kelimeler:

2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Online Journal of Educational Sciences

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.022
Atıf : 2.297
2023 Impact/Etki : 0.101
International Online Journal of Educational Sciences