Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 35
 İndirme 8
The Quality Effect of Auditing on Tax Compliance: Evidence from Tunisian Context
2022
Dergi:  
International Journal of Economics and Financial Issues
Yazar:  
Özet:

Abstract Taxation is the subject of complex and evolving regulations. it has become one of the major concerns of any business to better manage its finance, the responsible for corporate governance give an importance to the fiscal in the strategy and management of the company. In recent years, the importance of taxation in the financial and accounting environment is motivated to study the impact of control and transparency of infomation affected by audit quality. We study a sample of 19 companies between 2013 and 2017, the result shows that audit quality improves tax compliance in the Tunisian context while measuring tax evasion by the difference between the statutory tax rate and the effective tax rate. This study finds that tax evasion in Tunisian firms may have decreased with better audit quality.

Anahtar Kelimeler:

2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


International Journal of Economics and Financial Issues

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 2.501
Atıf : 2.563
2023 Impact/Etki : 0.057
International Journal of Economics and Financial Issues