Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 67
 İndirme 11
The Effect of Applying E-Filling Applications towards Personal Taxpayer Compliance in Reporting Annual Tax Returning (SPT) in Bengalis State Polytechnic Indonesia
2018
Dergi:  
International Journal of Public Finance
Yazar:  
Özet:

Tax reform conducted by the Directorate General of Taxes, Ministry of Finance by providing more efficient service facilities to taxpayers in fulfilling taxation obligations through the modernization of tax applications that is tax reporting using e-filling system. The purpose of this study is to determine the effect of applying e-filling application to the compliance of individual taxpayers in reporting annual Tax returning SPT notification. The objects of this research are lecturers and employees at Bengkalis State Polytechnic. Types of data used in this study are primary and secondary data. Data analysis using linear regression. The result of this research is e-filling application can improve personal taxpayer compliance in reporting annually notification letter easily, fast, effective and efficient as well as maintained the confidentiality of taxation data.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler










International Journal of Public Finance

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 128
Atıf : 467
2023 Impact/Etki : 0.19
International Journal of Public Finance