Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 5
 Görüntüleme 82
 İndirme 27
Pre-servıce Scıence Teachers’ Mental Images Towards Biology Concept (metaphor Analysıs Sample)
2015
Dergi:  
International Online Journal of Educational Sciences
Yazar:  
Özet:

The purpose of this study is to determine pre-service science teachers' perceptions on biology through metaphors. These pre-service science teachers are 3rd and 4th grade students who have enrolled for General Biology 1 and General Biology 2 courses. For that purpose, the working group of the study consists of 220 students studying in the 3rd and 4th grades at the department of Science Education in Gazi University Faculty of Gazi Education and Artvin Çoruh University Faculty of Education during the spring semester of 2012-13 academic year. In this research, phenomenology design which is one of the qualitative research methods is used. The participants are asked to complete the sentence "If biology were (fruit, sport, car, game, color and season), it would be ................ Because ....................." and to write three words that come to their mind first when biology mentioned. The content analysis is used for the metaphors developed by pre-service science teachers. According to the findings, pre-service science teachers who have participated in the study develop 130 metaphors about biology. These, 130 metaphors are analyzed in 19 different categories and results are interpreted. Consequently, it is determined that the words “living, world, genetic” come to the preservice teachers’ minds at first when they think about biology and they have positive perceptions on biology.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
International Online Journal of Educational Sciences

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.022
Atıf : 2.297
2023 Impact/Etki : 0.101
International Online Journal of Educational Sciences