Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 37
 İndirme 9
Data Mining for the e-Learning Risk Management
2019
Dergi:  
Turkish Online Journal of Distance Education
Yazar:  
Özet:

The article shows the role of data mining methods at the stages of the e-learning risk management for the various participants. The article proves the e-learning system fundamentally contains heterogeneous information, for its processing it is not enough to use the methods of mathematical analysis but it is necessary to apply the new educational methods of data mining. It determines the basic types of e-learning risks for the elimination or minimization of which proactive manners are applied that aimed at testing and planning other actions. The article gives the rationales for the use of various data mining methods at the different stages of the risk management: 1) for quality authentication of the risks the classification based on using the method called “decision tree” is applied; 2) for making the analysis of risks the brainstorm method for mind map creation is used. The mind map displays the e-learning risk groups that are then rated on the prioritization criteria with the help of expert evaluation method; 3) for the assessment of probability of risk impact on organization of e-learning the expert evaluation method, cluster analysis and bow-tie analysis are used. The article shows that the data mining methods are able to not only classify educational risks but also identify the causes and anticipate possible impacts on the final outcome. Having a great deal of information obtained through the process of the e-learning risk management and using it in data mining, it is possible to determine the reasons and the taken actions depend more the minimization of risks and strengthen the effectiveness of the e-learning.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Turkish Online Journal of Distance Education

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.496
Atıf : 3.232
2023 Impact/Etki : 0.356
Turkish Online Journal of Distance Education