Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 3
 Görüntüleme 13
 İndirme 4
Geometric Analysis of Digital Aerial Images
2017
Dergi:  
International Journal of Environment and Geoinformatics
Yazar:  
Özet:

The data produced by photogrammetric methods have become used more effectively and efficiently to take place of digital aerial cameras to aerial film cameras. Digital aerial cameras have distinct properties according to imaging geometry, sensor numbers, the placement of camera cones and image recording techniques. Since 2000, many studies have been done upon the geometric analysis of the rapidly developing digital imaging system. Intergraph DMC and Vexcel Ultracam are among the most popular digital imaging systems in this area. These cameras are large-format digital aerial camera systems. The purpose of the present study was to investigate the geometric performance of DMCII-250e and Vexcel UltraCamX large-format digital aerial camera systems. The test flights were performed in Bursa province. Two different image blocks which are 10 cm GSD and 30 cm GSD were acquired at different flight altitudes. The image measurements for aerial triangulation were performed by Mescioglu Engineering Inc. The images were processed with Match-AT software. It has been compared the residuals of coordinates and RMS of ground control points and check points triangulated image blocks.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
International Journal of Environment and Geoinformatics

Alan :   Fen Bilimleri ve Matematik

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 389
Atıf : 1.059
2023 Impact/Etki : 0.393
International Journal of Environment and Geoinformatics