Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 105
 İndirme 38
Tax Competition in OECD Countries
2017
Dergi:  
Sosyoekonomi
Yazar:  
Özet:

The reduction of the barriers to move factors of production in live with globalization has been a rationale for competition in foreign capital gains, especially underdeveloped and developing countries. This competition is observed especially in corporate taxation and is realized by offering various tax advantages. Dominant view in the literature is that tax competition will have beneficial effects while the harmful effects are much more observed. In this study, we tried to determine the existence of tax competition by examining the indicators such as the statuory tax rates, effective tax rates, tax bases, the ratio of corporate income to GDP and share in total tax revenue OECD countries. The main conclusion reached in the study is that the tax policies imposed by OECD countries have led to a tax competition. Our study indicate OECD has been successful in tackling with harmful tax competition.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Sosyoekonomi

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 916
Atıf : 4.365
2023 Impact/Etki : 0.196
Sosyoekonomi