Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 83
 İndirme 3
The impact of macroeconomic factors on tax administration
2015
Dergi:  
The Journal of Zhytomyr State Technological University. Series: Economics, Management and Administration
Yazar:  
Özet:

The article discovers the factors affecting the amount of tax revenue at the macroeconomic and microeconomic levels. The general tax burden in Ukraine is determined. The author overviews external and internal factors that affect the system of tax administration. The paper determines macroeconomic factors that impact on the fiscal result of the system of tax administration in Ukraine. The list of national and local taxes is given in the modern tax system of Ukraine. The factors of efficiency of the national tax administration are showed. The author calculates the indicators of the plan of tax revenues to the State Budget of Ukraine for 2003–2013. The paper singles out the problematic aspects of tax administration in Ukraine and suggests the ways to overcome them.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


The Journal of Zhytomyr State Technological University. Series: Economics, Management and Administration

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.549
Atıf : 1
The Journal of Zhytomyr State Technological University. Series: Economics, Management and Administration