Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 92
 İndirme 1
Approaches to defining «financial potential» concept as of economic analysis object
2017
Dergi:  
The Journal of Zhytomyr State Technological University. Series: Economics, Management and Administration
Yazar:  
Özet:

The research analyzes the works of scientists who studied the issues of financial potential as an economic category. Due to analyzing the approaches of the scientists to the concept of "financial potential" the author identifies six approaches to the interpretation of its essence, they are: the totality of the enterprise financial resources, the sources of the enterprise economic activity financing, the enterprise economic activity development, the enterprise financial indicators, the system of enterprise financial management, the enterprise efficiency characteristics. It is established that the financial potential is the multifaceted category that characterizes the financial and economic activity of enterprises. The author's definition of the financial potential in the context of its place in the objects of economic analysis is proposed. It is established that the financial potential is the object of the enterprise economic activity management and is the subject to analytical assessments for establishing its state and directions of development.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
The Journal of Zhytomyr State Technological University. Series: Economics, Management and Administration

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.549
Atıf : 1
The Journal of Zhytomyr State Technological University. Series: Economics, Management and Administration