Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 9
 Görüntüleme 80
 İndirme 30
Öğretmenin Öğrencilerin Akademik Başarı ve Başarısızlığından Sorumluluk Algısı Konusunda Görüşler: Biyoloji Öğretmen Adayları Örneği
2014
Dergi:  
İlköğretim Online
Yazar:  
Özet:

This study aims to understand teachers’ responsibility on students’ academic success and failure, and to scrutinize the views of pre-service teachers of Biology about how pedagogical courses have a role in developing their responsibility perception. The study was designed as a case study. To collect the data, a tool consisting of open-ended questions was used. The participants of the study were 46 pre-service teachers of Biology who took all pedagogical courses in the curriculum. The data were analyzed by using content analysis. Some significant findings were presented in the study. The pre-service teachers of Biology stated that teachers were responsible for success or failure of students. The most important responsibility of teachers was their effect in the education and instruction process in terms of the responsibility perception about students’ academic success and failure. Another important factor was the characteristics of students and pedagogical proficiencies of teachers. Furthermore, pedagogical courses about teaching profession had a significant effect on the development of their responsibility perception about success and failure of students. Each pedagogical course had different benefits but applied courses contributed to this perception more. The pre-service teachers of Biology stated that “School Experience” and “Internship” courses were more effective.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


İlköğretim Online
İlköğretim Online