Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 15
An Examination of How Toxic Leadership Behaviours of School Principals Relate to Teachers' Perceived Stress
2024
Dergi:  
International Journal of Contemporary Educational Research
Yazar:  
Özet:

Abstract The study examines how toxic leadership behaviours of school principals relate to teachers' perceived stress. It is a correlational survey model, and the sample consists of 278 primary and secondary school teachers. We collected the data with the Perceived Stress Scale and Toxic Leadership Scale. The findings show that gender does not cause a statistical difference in perceived stress and all dimensions of toxic leadership. Stress levels of branch teachers are higher than those of primary school teachers, with a statistically significant difference. The perception of branch teachers in ignorance, self-interest, and negative mental state of toxic leadership is significantly higher than classroom teachers. A moderately significant positive relationship exists between teachers' perceptions of stress and all dimensions of toxic leadership. 20% of teachers' perceptions of stress are explained by toxic leadership. The negative mental state of school principals is a significant predictor of teachers' perceptions of stress.

Anahtar Kelimeler:

0
2024
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


International Journal of Contemporary Educational Research

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 325
Atıf : 402
2023 Impact/Etki : 0.304
International Journal of Contemporary Educational Research