Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
71

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
READY TO GO€¦?

2012 - Aykut BERBER Yasin Rofcanin Onat Kircova -

Özet:Trust has been a long triggering construct for scholars across various disciplines. While individual level trust has been extensively dealt with by scholars in psychology; trust among strategic partners has been analyzed in extant research by strategy scholars. In the cross section of the two disciplines, organizational behavior researchers have shown attempts to link individual level trust to organizations. This paper is an effort to evaluate the trust in organization construct. Following this core objective, we aimed to combine trust in organization to perceived success of organizational level innovation. Yet, we content that readiness level of employees for change will be a mediator between trust in organization and perception of success of organizational level innovation. Qualitative insights from depth interviews allowed us to revise our model and advocate on methodological suggestions for further research avenues.

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Benzer Makaleler
Aykut BERBER Yasin Rofcanin Onat Kircova
Aykut BERBER Yasin Rofcanin Onat Kircova
Aykut BERBER, Yasin Rofcanin, Onat Kircova
Aykut BERBER Yasin Rofcanin Onat Kircova
Aykut BERBER Yasin Rofcanin Onat Kircova
Aykut BERBER Yasin Rofcanin Onat Kircova
Aykut BERBER Yasin Rofcanin Onat Kircova