Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
19

İNDİRME
12

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ŞEBEKEYE BAĞLI SOGI-PLL TABANLI TEK FAZLI EVIRICININ PR VE HCC ILE GÜÇ KONTROLÜ

2015 - Doğan ÇELİK,Mehmet Emin MERAL -

Özet:Özet: Günümüzde, güç elektroniği elemanları ve devreleri üretilen giriş gücünü şebekeye iletmek için önemli rol oynar. Gerilim kaynaklı eviriciler, bu amaçla yaygın şekilde kullanılan bir çözümdür. Şebeke ile güç alışverişini düzenlemek için ve harmonik bileşenleri azaltmak için literatürde farklı kontrol yöntemleri önerilmiştir. Bu çalışmada, şebekeye bağlı SOGI tabanlı tek fazlı PLL kullanılan tek fazlı evirici sisteminin PR ve HCC kullanılarak güç/akım kontrolü yapılmıştır. SOGI algoritmalı PLL vasıtasıyla, normalde üç fazlı şebekelerde kullanılan geleneksel PLL’ in tek fazlı şebekede kullanımı sağlanarak, şebeke frekans ve gerilim için senkronizasyonunu sağlanmıştır. PR ve HCC tabanlı kontrolcüler, evirici ile şebeke arasındaki aktif gücün değişimini sağlayan kontrolcülerdir. SOGI tabanlı PLL sistemi ve PR ve HCC tabanlı kontrolcü kullanılan evirici-şebeke sistemleri PSCAD/EMTDC paket yazılımı kullanılarak analiz edilmiş, her iki yöntem harmonik ve dinamik cevap açısından karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler: SOGI, tek fazlı PLL, PR tabanlı kontrolcü, HCC tabanlı kontrolcü 

Bu Yayına Atıf Yapanlar