Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 42
 İndirme 6
Hadi̇slerde Öfke Kontrolü ve Öfke Kontrolünün Trafi̇k Ahlakina Etki̇si̇
2019
Yazar:  
Özet:

Ülkemizde trafik kazalarının sebepleri arasında büyük bir oranla sürücü hataları ilk sırada yer almaktadır. Meydana gelen kazalarda aşırı hız yapma, yorgunluk, uykusuzluk ve alkollü araç kullanımı, öfke ve sabırsızlık, kuralları ihmal ve benzeri hatalar belirleyici rol oynamaktadır. Biz bu çalışmada trafik kazalarına yol açan hatalar arasında olan öfke olgusunu Hz. Peygamber’in sözleri çerçevesinde değerlendireceğiz. Bilindiği üzere öfke duygusu, insanda doğuştan var olan ve hemen hemen herkesin yaşadığı temel hislerden biridir. Bu his, kontrol edilmediğinde kişilerin bireysel ve toplumsal yaşantısında, ruh ve beden sağlığında olumsuz bir takım sonuçlara yol açabilmekte, kişinin kendisiyle ve çevresindeki insanlarla uyumunu zedeleyebilmektedir. Öfke halinde kendini kaybetmemek, nefsini dizginlemek gerçekten büyük bir gayret gerektirir. Özellikle trafikte, kişinin öfkesine hâkim olması seyir halinde karşı taraftaki sürücü hatalarından kaynaklanan kusurlardan dolayı daha da zor hale gelmektedir. Bu sebeple makalede Hz. Peygamber’in öfkeyi kontrol etmek için yaptığı tavsiyeleri ve bu tavsiyelerin trafik ahlakına etkisini inceleyeceğiz.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler