Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Eosinophilic Solid and Cystic Renal Cell Carcinoma: From Unclassified To Classified, A Case Report
2022
Yazar:  
Özet:

Eosinophilic solid and cystic renal cell carcinoma (ESC RCC) is a novel tumour with unique morphological and immunohistochemical features. It is a recently described entity after the 2016 World Health Organization Classification of Tumours of the Urinary System and Male Genital Organs and is characterised by a solid cystic tumour composed of polygonal cells with voluminous eosinophilic cytoplasm and CK20 positivity. This tumour has uncertain malignant potential and also has an association with tuberous sclerosis complex (TSC). Sarcomatoid differentiation has not been reported in ESC RCC till now. ESC RCC poses a diagnostic challenge as many eosinophilic/oncocytic renal tumours are included in the differentials. We present a case of ESC RCC with sarcomatoid differentiation in an elderly female without any clinical features of TSC and discuss the differential diagnosis of oncocytic renal tumours.

Anahtar Kelimeler:

Null
2022
Yazar:  
Özet:

null

0
2022
Yazar:  

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler