Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 1
 İndirme 1
Epithelial-myoepithelial Carcinoma With High Grade Transformation Of Nasal Cavity
2016
Yazar:  
Özet:

High grade transformation in epithelial-myoepithelial carcino¬ma is a recently defined entity with only a few cases reported in the literature. We present a 59 years old female patient with a polypoid lesion in nasal cavity, together with clinical com¬plaints as recurrent epistaxis and stuffiness. Histological and immunohistochemical examination of the surgically excised le¬sion revealed a diagnosis of epithelial-myoepithelial carcino¬ma with high grade transformation. Epithelial-myoepithelial carcinoma originates from salivary glands, mainly parotid gland. Other affected sites are submandibular gland and minor sali¬vary glands. Epithelial-myoepithelial carcinoma is characterized by double layered duct-like structures. Greater cytologi¬cal atypia, higher mitotic rate, presence of necrosis and loss of the biphasic duct-like structures are features of high grade transformation. Local recurrence and cervical lymph node me¬tastases are seen with low incidence in classical epithelial-myoepithelial carcinoma, whereas epithelial-myoepithelial carcinoma with high grade transformation has high tendency for lymph node and distant metastases.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler