Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 1
Tall Cell Carcinoma With Reverse Polarity Of Breast: Report Of A Case With Unique Morphologic and Molecular Features
2021
Yazar:  
Özet:

Breast carcinomas are a heterogeneous group of malignancy, having variable clinical outcomes depending on their cellular and molecular properties. Tall cell carcinoma with reverse polarity (TCCRP) is a recently described rare entity, which shares morphological features with tall cell variant of papillary thyroid carcinoma but has a distinct morphological, immunohistochemical, and molecular profile. We describe a case of a 40-year-old female patient, who presented with lump in the breast. The patient underwent lumpectomy and was diagnosed as tall cell carcinoma with reverse polarity. Immunohistochemistry and bi-directional Sanger sequencing for IDH2 mutation were used for diagnosis. Tall cell carcinoma with reverse polarity is a rare and newly described entity with characteristic morphological and molecular findings, which carries an excellent prognosis.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler