Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 46
Accounting Policies Formation In The Accounting System On The Conditions Of Bank Crediting Of An Enterprise
2006
Yazar:  
Özet:

The aim of the research is the complex theoretical grounding of the essence and functional aim of accounting policies and principles of its forming at the Ukrainian enterprises under conditions of bank crediting, that lies in the research of nature, the role of accounting policies, bases of forming and its components, investigation of the ways and methods of its efficiency increasing and the intensification of the credit relationship influence between the bank-creditor and the enterprise-borrower. The research object  is the system of principles, methods and procedures, that are used by the enterprise for the composing and presenting the financial reporting. The research subject is the process of accounting policies forming at the enterprise under conditions of bank crediting as the measure of economic regulation, financial and economic peculiarities of the enterprise functioning under modern conditions.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler