Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 8
 Görüntüleme 52
 İndirme 27
School Administrators’ Opinions On Frequently Changing Regulations Related To Appointments and Relocation: A New Model Proposal
2016
Yazar:  
Özet:

The purpose of this study is to reveal school administrators’ opinions on frequently changing regulations related to appointments and relocation and to offer a new model. A qualitative research design was employed. The study participants were 20 school principals and 20 vice principals working in the Ordu, Giresun and Trabzon city centres during the 2014–2015 academic year. They were selected through a criterion sampling method. Semi-structured interviews were used as the data collection tool. One main theme with six sub-themes was determined to identify the positive aspects of frequently changing regulations, and 13 sub-themes were used to identify the negative aspects. The main theme of the positive aspects was motivation and clarity. The main themes for the negative aspects were (i) favouritism and (ii) administrative problems. Seventeen criteria were determined with regard to school administrators’ appointment and relocation. The main themes for these criteria were (i) administrative skills, (ii) training and experience and (iii) scoring. The findings showed that the school administrators’ opinions are generally negative related to frequently changing regulations. The findings revealed that the frequently changing regulations cause favouritism and administrative problems in the appointment process for school administrators. A new model is also offered in this study.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler