Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 83
 İndirme 32
Yeralti Tanrilari
2012
Yazar:  
Özet:

Ölüm insanoğlunun tarih boyunca gizemini koruyan ve hala sırları çözümlenemeyen bir gerçeğidir. Eskatolojik mitler de bu önemli olay üzerinde durmuş, çeşitli efsaneler ve mitolojik karakterler türetmiştir. Bu süreç ayrıca insanlar tarafından şekillendirilmiş ve efsaneleştirilmiş Tanrılara gebe olmuştur. İnsanoğlu yaşamın ölümle beraber son bulacağı fikrinin yeterli olmadığı fikrinden hareketle ölüm sonrası yaşamın da olabileceğine dair sorular türetmeye başlamışlardır. Bu sorulara cevap bulmak için ölüm sonrası yaşamda hayatları boyunca yapmış oldukları iyilik ve kötülüklerin onları ölümden sonra da takip edeceğine inanmışlardır. Bu düşünceler onları cennet ve cehennem fikrine sevk etmiştir. Bu iki yeni ölüm sonrası yaşam için de birer Tanrı arayışı içine girmişlerdir. ( Eliade: 2000:78 ). Ölümün yeraltına ait olacağına inanan insanoğlu çeşitli Yer altı Tanrıları türetmişlerdir. Yüzyıllar boyunca süre gelen bu mitolojik kavramlar içinde Yunan Mitolojisi’nde Hades, Türk Mitolojisi’nde ise Erlik, Yer altı Tanrılarının en büyük iki önemli karakteridir. Ben bu yazımda bu iki karakterin özelliklerinden, benzerlik ve farklılıklarından söz edeceğim.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler