Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 19
 İndirme 1
Synchronous Tumors Of The Parotid Gland: Presentation Of 3 Cases and A Review Of The Literature
2015
Dergi:  
Gazi Medical Journal
Yazar:  
Özet:

Synchronous tumors of the parotid gland are two or more neoplasms originating from different sites of the gland, making up less than 1% of all parotid tumors, most frequently as Warthin tumors at more than one site. In this study, 3 cases of synchronous parotid tumors out of 193 parotid surgeries performed between 2004-2010 in our clinic will be presented with their clinical, radiological and histopathological findings, and discussed according to the current literature. The first case was diagnosed as synchronous parotid tumor in composition of pleomorphic adenoma and Warthin tumor. The second case was Warthin tumor at 2 different sites, and the third case was a salivary duct carcinoma with Warthin tumor. Synchronous tumors, despite being rare, are remarkable as they can affect the prognosis and should be kept in mind during the differential diagnosis of parotid tumors.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
Gazi Medical Journal

Alan :   Sağlık Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.223
Atıf : 430
2022 Impact/Etki : 0.0
Gazi Medical Journal