Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 3
 İndirme 7
Non-sebaceous Lymphadenoma: A Rare Salivary Gland Tumor
2020
Dergi:  
Osmangazi Tıp Dergisi
Yazar:  
Özet:

Lymphadenomas comprise a very rare group of salivary gland tumors, the two types of which are defined as sebaceous and non-sebaceous lymphadenomas. In the case presented here, a patient presented with swelling in the right parotid gland, and the mass seen by ultrasonography was suggestive of pleomorphic adenoma. According to fine needle aspiration biopsy, the presence of lymphoid and epithelial cells first suggested a diagnosis of Warthin tumor. However, the presence of cystic degenerated ductal structures and the solid, benign nature of the epithelial islands intertwined with mature lymphoid cells in the biopsied specimen showed no sebaceous differentiation, and thus, the case was reported as “non-sebaceous lymphadenoma.” We aimed to present the relevant literature and our case of non-sebaceous lymphadenoma, whose clinicopathological features and etiopathogenesis are not clearly understood, since it is considered to be underreported due to its sonographic and histomorphological similarities to pleomorphic adenoma and Warthin tumor.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler