Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 8
Kıraat ve İmamet
2005
Dergi:  
Dinbilimleri Akademik Araştırma Dergisi
Yazar:  
Özet:

Namaz, İslâm’ın önemli rükünlerinden biridir. Cemaatle namaz ve bunun yerine getirilmesi için gerekli olan imamet; bizzat Hz. Pey-gamberin ifa edip kavmine önderlik etmesi nedeniyle sâlih amellerin en hayırlılarındandır. Hz. Peygamber’den aktarılan bir hadis, imamette kıraatin önemini vurgulayan asıl unsur olarak kabul edilmektedir. Buna göre Rasûlüllah’ın “Allah’ın kitabını en doğru okuyan cemaate imamlık eder. Kıraatte eşit olurlarsa, sünneti en iyi bilen imamlık eder” dediği rivayet edilmektedir. Ayrıca onun sözlü ve fiili sünneti de, konunun önemini ifade et-mesi açısından ayrı bir anlam taşımaktadır. Bu konu, üzerinde yapılan yorumlarla Hz. Peygamber’den sonra da ehemmiyetini korumuştur. Bu çalışmada, imamette kıraatin önemi etrafında oluşan bilgi birikimine ve hangi okuma hatalarından dolayı namazın bozulup bozulmayacağı ile ilgili hükümlere yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Dinbilimleri Akademik Araştırma Dergisi

Alan :   İlahiyat

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 657
Atıf : 3.265
2022 Impact/Etki : 0.211
Quarter
İlahiyat Temel Alanı
Q2
32/102

Dinbilimleri Akademik Araştırma Dergisi