Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 5
Synchronous Parotid and Homolateral Submandibular Gland Pleomorphic Adenoma
2019
Dergi:  
Iranian Journal of Otorhinolaryngology
Yazar:  
Özet:

Introduction: Pleomorphic adenomas are benign neoplasms of salivary glands. The simultaneous homolateral occurrence of these tumors in salivary glands is exceedingly rare.   Case Report: An adult female presenting to our OPD with the swelling of right-sided preauricular and submandibular regions was diagnosed with the pleomorphic adenoma based on fine needle aspiration cytology. The patient was subjected to the excision of both swellings under general anesthesia. Postoperative facial nerve functions were within normal limits and final histopathology confirmed pleomorphic adenoma involving both the sites. A pertinent detailed literature review of English and non-English studies was indicative of only nine such cases.   Conclusion: Simultaneously occurring pleomorphic adenoma involving homolateral parotid and submandibular glands is a rare phenomenon that should be kept in mind when examining the swelling of the unifocal salivary gland.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
Iranian Journal of Otorhinolaryngology

Alan :   Sağlık Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 576
Atıf : 63
2022 Impact/Etki : 0.0
Iranian Journal of Otorhinolaryngology