Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 114
 İndirme 138
 Sesli Dinleme 2
Hemşirelikte Kriz Yönetimi
2021
Dergi:  
Social Mentality and Researcher Thinkers Journal
Yazar:  
Özet:

Krizler, toplumların ve organizasyonların karşılaşabilecekleri, karmaşa yaratan ve kaotik durumlardır. Çevredeki belirsizlik ve hızlı değişen koşullar, organizasyonları sürekli olarak olası tehditlerin ve fırsatların farkında olmaya zorlamaktadır. Organizasyonların varlıklarını devam ettirmeleri, bu tehlikelerden korunmalarına ve fırsatları değerlendirebilmelerine bağlıdır. İster tehlike ister fırsat olsun beklenmeyen ve önceden sezilemeyen olaylar, örgütleri plansız değişmeye zorlamakta ve hatta krize sevk edebilmektedir. Çevre ile sürekli etkileşim halinde bulunan organizasyonların karşılaştıkları krizlerin yıkıcı etkiler oluşturulmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Ancak krizlerin tümünün ortadan kaldırılması mümkün olmasa da verdiği zarar başarılı bir kriz yönetimiyle optimal düzeyde tutulabilir. Krizlerin olumsuz etkilerini azaltmak ve olumlu sonuçlara yol açabilecek şekilde yönetmek bireylere ve organizasyonlara önemli avantajlar sağlayacaktır. Bireyin ve toplumun sağlığını koruyan sağlık organizasyonların yaşanan krizlerin birçok nedeni bulunmaktadır. Krize neden olan sebeplerin bilincinde olmak, kriz yönetim becerileri geliştirmek ve kriz sürecini yönetmek oluşan zararı en aza indirmek için önemlidir. Sağlık bakım sunumunda önemli rolü olan ve doğrudan işi insan hayatı olan hemşirelerin organizasyonun varlığını tehdit eden, müdahale gerektiren durumlarını öngörerek istenmeyen ve geri dönüşümsüz sonuçların önüne geçebilir. Bu nedenle hemşireler karşılaşabilecekleri kriz durumlarını belirlemeli, kriz süresince oluşabilecek durumlara karşı uygun ve uygulanabilir kriz yönetim stratejileri geliştirmeli, etkin kriz yönetim becerileri kazanmalı ve diğer ekip arkadaşlarını bilgilendirmelidir.

Anahtar Kelimeler:

Crisis Management In Healthcare
2021
Yazar:  
Özet:

Crises are complicated and chaotic situations that societies and organizations can face. Uncertainty in the environment and rapidly changing conditions constantly force organizations to be aware of possible threats and opportunities. Organizations continue to exist depends on their protection from these dangers and their ability to evaluate opportunities. Whether it is a danger or an opportunity, unexpected and unpredictable events can force organizations to change unplannedly and even lead to crisis. The organizations that are constantly interacting with the environment must prevent the crises they encounter from creating devastating effects. However, although it is not possible to eliminate all the crises, the damage to them can beined at the optimal level with successful crisis management. Reducing the negative effects of crises and managing in a way that can lead to positive results will provide significant advantages to individuals and organizations. There are many causes of crises in health organizations that protect the individual and society. It is important to be aware of the causes of the crisis, to develop crisis management skills and to minimize the damage that occurs in the crisis process. Nurses who play an important role in the presentation of health care and directly work in the human life can prevent unwanted and irreversible consequences by predicting the situation that requires intervention that threatens the existence of the organization. Therefore, nurses should identify the crisis situations they may encounter, develop appropriate and applicable crisis management strategies against the situations that may occur during the crisis, acquire effective crisis management skills and inform other team members.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
2000
Social Mentality and Researcher Thinkers Journal

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.327
Atıf : 199
2022 Impact/Etki : 0.017
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q4
504/509

Social Mentality and Researcher Thinkers Journal