Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 3
 Görüntüleme 11
 İndirme 4
An Analysis Of The Relationship Between Problem Solving Skills and Scientific Attitudes Of Secondary School Students
2021
Dergi:  
International Journal of Contemporary Educational Research
Yazar:  
Özet:

This study was carried out to examine the relationship between secondary school students' problem-solving skills and scientific attitudes in terms of gender, class level and education level of the parents. In the study, correlational research model, which is among the general survey models, was employed. The sample of the study consisted of 560 students selected from the secondary schools in Afyonkarahisar Province, Turkey by using convenience sampling method. In the study, Problem Solving Inventory for Children (PSIC) and Scientific Attitude Scale (SAC) were applied to collect the data. In the analysis of the data, Pearson correlation analysis, one-way variance analysis and two-way variance analysis were performed. As a result of the analyses, a negative and low-level relationship was found between secondary school students’ problem-solving skills and scientific attitudes. While there was a negative and low-level relationship in terms of female students, it was found that this relationship was not significant for male students. When analyzed in terms of class level and maternal education level, it was concluded that this relationship was not significant. It was concluded that problem solving skills and gender did not have a significant and common effect on students' scientific attitudes. Similarly, it was concluded that problem solving skills and class level did not have a significant and common effect on students' scientific attitudes. There was no significant difference between middle school students' scientific attitudes in terms of problem-solving skill levels. In addition, it was determined that students' problem-solving skills were not a significant predictor of their scientific attitude.

Anahtar Kelimeler:

Null
2021
Yazar:  
0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
International Journal of Contemporary Educational Research

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 280
Atıf : 253
2022 Impact/Etki : 0.255
Quarter
Eğitim Bilimleri Temel Alanı
Q3
131/232

International Journal of Contemporary Educational Research