Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 9
External Threats and Authoritarian Backlashes: A Retrospective on Internal Conflicts in Georgian Society After the August War
2009
Dergi:  
Caucasus Journal of Social Sciences
Yazar:  
Özet:

Abstract In the years since the November 2003 Rose Revolution, popularly elected leaders in the Republic of Georgia have responded to organized protests with repressive tactics. These reactions suggest that former challengers to authoritarian elites may utilize similar methods of retaining power during crisis periods. Yet, the alleged involvement of agencies of the Russian Federation in fomenting domestic instability has also figured prominently in the policies of the Saakashvilli government. These conditions culminated disastrously in the Russian invasion of August 2008. The present study suggests a theoretical model for analyzing international influences on state-society relations in Georgia since 2003. The model provides a tool for examining the role of external threats in the relationship between the activities and strategies of opposition groups and the national security perceptions and practices of Georgian political elites.

Anahtar Kelimeler:

0
2009
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Caucasus Journal of Social Sciences

Dergi Türü :   Uluslararası

Caucasus Journal of Social Sciences