Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 40
 İndirme 17
Coastal Rehabilitation Through The Implementation Of Government Policy: Case Study In Karawang Regency, West Java, Indonesia
2020
Dergi:  
Jurnal Perspektif Pembiayaan dan Pembangunan Daerah
Yazar:  
Özet:

Abstract Damage on the coastal area of Karawang Regency requires improvement efforts through the implementation of several government policies. However, modification of the policy developed to manage natural resources in the sea was one of the causes of non-optimal role of the government in rehabilitating coastal areas. This study aims to analyze the effectiveness of implemented regency government policies in achieving successful coastal rehabilitation. The data obtained were analyzed using descriptive analysis with a quantitative approach. The results shows the capacity of the Karawang Regency Government was still low in supporting the successful implementation of coastal rehabilitation policies. The Karawang Regency Government needs to collaborate with other stakeholders, redistribute employees, and encourage increase on education and training for staff. Downloads Download data is not yet available.

Anahtar Kelimeler:

Null
2020
Yazar:  
0
2020
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Jurnal Perspektif Pembiayaan dan Pembangunan Daerah

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Jurnal Perspektif Pembiayaan dan Pembangunan Daerah