Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 2
Türkiye’de Dolarizasyonun Belirleyicileri
2022
Dergi:  
Karadeniz Sosyal Bilimler Dergisi
Yazar:  
Özet:

The dollarization problem, which was overcome in Turkey in the years after the 2001 financial crisis, has started to reappear in recent years. This study aims to identify the main economic factors that cause dollarization in the period 2006:01-2020:12. Firstly, the stationarity of the variables is analyzed by using the fractional frequency Fourier ADF Unit root test. It has been determined that dollarization, inflation and real interest rates are I(1), while the exchange rate is I(0). Then, the fractional frequency Fourier Toda-Yamamoto causality test is used to investigate the causal relationship between the variables. The findings show that the inflation rate is the only determinant of dollarization. Exchange rate and real interest rate affect dollarization only indirectly through inflation. Thereby, it is possible to state that anti-inflationary policies are the most important tool in the fight against dollarization. 

Anahtar Kelimeler:

Determinants Of Dollarization In Turkey
2022
Yazar:  
Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Karadeniz Sosyal Bilimler Dergisi

Alan :   Eğitim Bilimleri; Fen Bilimleri ve Matematik; Filoloji; Güzel Sanatlar; Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 430
Atıf : 7.098
2022 Impact/Etki : 0.833
Quarter
Fen Bilimleri ve Matematik Temel Alanı
Q1
4/122

Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q1
18/509

Eğitim Bilimleri Temel Alanı
Q1
18/232

Filoloji Temel Alanı
Q1
3/86

Güzel Sanatlar Temel Alanı
Q1
3/92

Karadeniz Sosyal Bilimler Dergisi