Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 20
 İndirme 6
Uçurtma Sörfü (kitesurfing) İle İlgi̇lenen Bi̇reyleri̇n Serbest Zaman Egzersi̇z Düzeyleri̇ Serbest Zaman Engelleri̇ ve Moti̇vasyonlarinin İncelenmesi̇
2022
Dergi:  
Gazi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Dergisi
Yazar:  
Özet:

The aim of this study is to determine and examine the leisure exercise levels, leisure barriers and motivations of individuals who are interested in kitesurfing, an extreme sport, according to some demographic variables. The sample of the study consists of 213 volunteer individuals living in various regions of Turkey who prefer to do kitesurfing on the shores of our country or are interested in this sport, selected with an easily accessible sampling model. In the research, a personal information form created by the researcher to collect demographic information such as age, gender, socio-economic level, as well as the Leisure Time Exercise Questionnaire, Leisure Motivation Scale and Leisure Time Constrains Scale were used as data collection tools. 47.4% of the participants are women, 52.6% are men, most of them are under the age of 30, their socio-economic status and participation in leisure activities are at a good level. Considering the sub-dimensions of the leisure motivation scale, the highest value was obtained in the dimension of knowing-achievement. The lowest value was obtained in the dimension of amotivation. Looking at the sub-dimensions of the leisure time constrains scale, the highest average value was obtained in the sub-dimension of the facility. The lowest value was obtained in the sub-dimension of individual psychology. In addition, significant differences were found between some demographic characteristics of the participants and their leisure motivations and constrains.

Anahtar Kelimeler:

Investigation Of Leisure Time Exercise Levels, Leisure Time Constrains and Motivations Of Individuals Interested In Kitesurfing
2022
Yazar:  
Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Gazi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Dergisi

Alan :   Spor Bilimleri

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 520
Atıf : 2.786
2022 Impact/Etki : 0.388
Quarter
Spor Bilimleri Temel Alanı
Q2
12/39

Gazi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Dergisi