Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 18
Immunohistochemical Expression Of Cd56 and Aldh1 In Common Salivary Gland Tumors
2016
Dergi:  
Iranian Journal of Otorhinolaryngology
Yazar:  
Özet:

Introduction: Natural killer (NK) cells, of which CD56 is a specific marker, play an important role in host defense against tumors. Cancer stem cells, of which aldehyde dehydrogenase isoform 1 (ALDH1) is an immunohistochemical marker, are a group of tumorigenic cells which are involved in migration and tumor recurrences. We aimed to evaluate the expression of ALDH1 and CD56 in common salivary gland tumors, as well as their relationship with each other and with a number of clinicopathologic factors.   Materials and Methods: Forty-five paraffin blocks of salivary gland tumors (pleomorphic adenoma, mucoepidermoid carcinoma and adenoid cystic carcinoma, 15 samples each) were selected. Malignant tumors were classified into two groups: low-grade (including mucoepidermoid carcinoma grade I) and high-grade (including mucoepidermoid carcinoma grade III and adenoid cystic carcinoma). Immunohistochemical staining for ALDH1 and CD56 markers was performed. Data were analyzed using SPSS (20) and the Chi-square test.   Results: CD56 expression was significantly higher in benign and high-grade malignant tumors (P=0.01). ALDH1 overexpressed in all three salivary tumors, but not to statistically significant degree (P=0.54). There was no statistically significant correlation between ALDH1 and CD56 expression with demographic factors (age, gender, or location of tumor; P>0.05).   Conclusion: It appears that the number of NK cells and their function change in different types of salivary gland tumors (benign/malignant) and stroma. NK cells are important components of the anti-tumor system; therefore immune dysfunction is associated with tumor progression in tumors of the salivary gland. ALDH1 overexpression suggests its role in tumorogenesis, but ALDH1 is not involved in the morphogenesis of salivary gland tumors.  

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Iranian Journal of Otorhinolaryngology

Alan :   Sağlık Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 576
Atıf : 63
2022 Impact/Etki : 0.0
Iranian Journal of Otorhinolaryngology