Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 30
 İndirme 20
Down To Earth: Contemplative Thinking Exercises For Geography Education
2014
Dergi:  
Review of International Geographical Education Online
Yazar:  
Özet:

Contemporary geography education is mostly based on rational linear thinking skills, such as observation, explanation, interpretation, calculation and analysis. Even field trips – according to many the ‘heart’ of geography – are often organized in a logical, rational manner, in which learners step-bystep improve their understanding of the functioning of the world. Yet there are other, different ways to gain geographic knowledge and understanding that are as old as human existence. Contemplative thinking exercises offer an alternative approach that changes the habitual rational way of studying geographical topics to a state of deeper awareness, concentration and insight. By activating a set of neural structures involved in attention and relaxation, contemplative thinking exercises promote creativity and ‘deep’ knowledge instead of ‘surface’ knowledge. This paper explores the value of contemplative thinking exercises for geography education, both during geographic field trips and in the classroom.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
Review of International Geographical Education Online

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 310
Atıf : 348
2022 Impact/Etki : 0.181
Quarter
Eğitim Bilimleri Temel Alanı
Q3
166/232

Review of International Geographical Education Online