Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 24
 Görüntüleme 126
 İndirme 55
Causal Relationship Between Energy Consumption, Economic Growth and Co2 Emissions: A Dynamic Panel Data Approach
2014
Dergi:  
International Journal of Energy Economics and Policy
Yazar:  
Özet:

Energy plays an important role in economic development worldwide. The increase of energy consumption showed that CO2 emissions in the atmosphere have increased dramatically, and these lead many scientists to push governments of the developing countries to take action for the formulation of environmental policies. Many studies have attempted to look for the direction of causality between energy consumption (EC), economic growth (GDP) and CO2 emissions mainly on developing countries. This paper, therefore, applies the panel unit root tests, panel cointegration methods and panel causality test to investigate the relationship between energy consumption (EC), economic growth (GDP) and CO2 emissions for three countries of Southern Europe (Greece, Spain, and Portugal) covering the annual period 1960-2009. The FMOLS and DOLS are then used to estimate the long run relationship between the variables. The findings of this study reveal that there is a short-run bilateral causal link between the examined variables. However, in the long run, there is a unidirectional causality running from CO2 emissions to energy consumption (EC), and economic growth (GDP) and a bilateral causality between energy consumption and economic growth. This indicates that energy is a force for economic growth both in short and long run as it is driven from economic growth. Moreover, to face the heterogeneity on the three countries of Southern Europe we use the FMOLS and DOLS estimation methods.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
International Journal of Energy Economics and Policy

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 2.578
Atıf : 3.651
2022 Impact/Etki : 0.175
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q3
307/509

International Journal of Energy Economics and Policy