Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 5
 Görüntüleme 116
 İndirme 52
A Contrast Analysis Of Language Learning and Vocabulary Learning Strategies Used By German Language and English Language Learners
2013
Dergi:  
Humanities Sciences
Yazar:  
Özet:

Bu çalışma İngilizce bölümü öğrencileri ve Almanca bölümü öğrencilerinin dil öğrenme stratejileri (LÖS) ve kelime öğrenme stratejilerini(KÖS) kullanmaya yatkınlıklarını cinsiyet, yeterlilik ve öğrenme süresinin uzunluğu açısından ölçmeyi amaçlamıştır. Çalışmaya Dicle Üniversitesi Yabancı Diller bölümünden 255 öğrenci katılmıştır. Katılımcıların yaş aralığı 20 ile 35 arasında değişmektedir. Ölçme aracı olarak lisans öğrencilerine anket uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda öğrencilerinçok üst-bilişsel öğrenme stratejilerini kullanırken,az bilişsel stratejileri kullandıkları görülmüştür. Kelime öğrenme stratejilerinden öğrencilerin daha çok bilişsel stratejileri kullandıkları görülmüştür. Diğer taraftan sosyal stratejileri kullanmaktan kaçındıkları saptanmıştır. Almanca bölümünde öğrenme stratejilerini kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha sık kullandıkları gözlenirken, İngilizce bölümünde cinsiyete dayalı bir farklılık bulunmamıştır. Öğrenme stratejilerinin kullanımı ile öğrenme süresinin uzunluğu arasında anlamlı bir farklılık bulunmuş, öğrenme süresi uzadıkça strateji kullanımının arttığı ortaya çıkmıştır.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Humanities Sciences
Humanities Sciences