Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 79
 İndirme 48
Tarihi Türk Yazı Dillerinde Hece Yinelenmesi ile Kurulan Pekiştirilmiş Sözcükler
2013
Dergi:  
Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
Yazar:  
Özet:

The meaning of a word can be marked and intensified through various ways in Turkish; particularly adjectives and adverbs’ meanings are increased via intensivity Such a usage has a wide usage scope in both historical and contemporary Turkic written languages When the texts related with written languages are examined it can be said that these intensifications have been done via reduplication or affix On the other hand the words done with syllable reduplication have had an important place since Turkish’s first written texts Such kind of intensified words are generally created via reduplicating the first syllable of adjectives and adverbs finishing them with a consonant used for this purpose and taking it to the beginning of the word For some instances it can be observed that some other sounds are added to this structure and the intensification is extended Among the examples of intensified words done with syllable reduplication in Turkic written languages there are words either parallel or unique when compared with Turkey Turkish Thus the present study tries to identify which words are intensified through reduplication and what kind of changes these words illustrate in line with the periods in historical Turkic written languages via comparing with the standard language Key Words: reduplication intensity of meaning intensive word Old Turkic Middle Turkic Turkic languages

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler