Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 4
 Görüntüleme 57
 İndirme 28
Füreya Koral: Meclis Seramikleri
2017
Dergi:  
Art-e Sanat Dergisi
Yazar:  
Özet:

ÖZ Füreya Koral soyuttan gerçekliğe uzanan, zaman zaman yerel etkilerin görüldüğü anlatımı ve doğu batı sanatının senteziyle dünyada adını duyurmuş, Türkiye’nin ilk seramik sanatçısıdır. Dünyanın bir çok yerinde ve ülkemizde eserleri sergilenmiş ve büyük bir takdir toplamıştır. Türkiye’de seramik alanında sanatsal anlamda ilk atölye Koral tarafından kurulmuştur. Bu atölye dönemin sanat ve düşünce insanlarını oldukça etkilemiş ve bir çoğu bu atölyede ağırlanmıştır. ‘Sanat her yerde’ görüşünün  savunucularından olan sanatçı bir çok öğrenci yetiştirmiş ve bu günün çağdaş seramik sanatının temelini atmıştır. Koral sanat eserinin insan hayatının her alanında ve her yerde olması gerektiğini savunan sanatçılarımızdandır. Her bir eseri çok değerli olan usta sanatçının Ülkemize kazandırdığı seramik çalışmalarından bazıları ise, Türkiye Büyük Millet Meclisi için yapmış olduğu sehpalardır. Ancak bu çalışmalardan neredeyse hiç kimsenin haberi olmamıştır. Bir dönem meclis odalarında milletvekilleri tarafından kullanılan bu sehpalar depolara terk edilmiştir. Bu çalışmada ülkemiz seramik sanatı için önemli bir yere sahip Füreya Koral ve envanter niteliği taşıyan TBMM’deki eserler araştırılarak seramik camiasına kazandırılması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler: Seramik, Sehpa, Füreya, TBMM

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Art-e Sanat Dergisi
Metrikler
Makale : 0
Atıf : 0
2022 Impact/Etki : null
Art-e Sanat Dergisi