Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 44
 İndirme 1
Uydu Goruntuleri̇yle Bugday Bi̇tki̇si̇ni̇n İncelenmesi̇
2019
Dergi:  
UBAK SEMPOZYUM (Fen ve Mühendislik Bilimleri)
Yazar:  
Özet:

According to TUIK data, wheat is cultivated on approximately 62% of the land which is dedicated to certain grain in Turkey. For this reason, it is important to examine every stage of wheat from planting to harvesting process carefully. This process is very difficult to perform physically. At this point, satellite systems offer serious solutions thanks to their radiometric, spatial, spectral and temporal resolutions. In this study, the phenological stages of the wheat planted from Ceylanpinar district of Sanliurfa province, from planting to harvest using suitable satellite imagery, were investigated. Vegetation index was produced by using images obtained from Landsat 8 and Sentinel 2 satellites for 2015-2016, 2016-2017 and 2017-2018 season and the reflectance values of plants in different stages were examined.

Anahtar Kelimeler:

Viewing The Satellite Images
2019
Yazar:  
Özet:

According to TUIK data, wheat is cultivated on approximately 62% of the land which is dedicated to certain grain in Turkey. For this reason, it is important to examine every stage of wheat from planting to harvesting process carefully. This process is very difficult to perform physically. At this point, satellite systems offer serious solutions thanks to their radiometric, spatial, spectral and temporal resolutions. In this study, the phenological stages of the wheat planted from Ceylanpinar district of Sanliurfa province, from planting to harvest using suitable satellite image, were investigated. Vegetation index was produced by using images obtained from Landsat 8 and Sentinel 2 satellites for 2015-2016, 2016-2017 and 2017-2018 season and the reflectance values of plants in different stages were examined.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


UBAK SEMPOZYUM (Fen ve Mühendislik Bilimleri)
Metrikler
Makale : 0
Atıf : 0
2022 Impact/Etki : null
UBAK SEMPOZYUM (Fen ve Mühendislik Bilimleri)