Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 3
 İndirme 1
Profile Of Female Breast Lesions Along With Histological Grading and Receptor Study Of Malignant Lesion
2020
Dergi:  
Asian Pacific Journal of Health Sciences
Yazar:  
Özet:

nd: The present study was done to understand the incidence and type of breast lesions along with histological grading of malignant lesions in correlation with IHC receptor , in Histopathology department of Baroda medical college, Gujarat, India between December 2017 to October 2018.Method:All patients of all age groups with breast lesions were included in the study. Resected specimen and biopsies of breast lesions were submitted to the Histopathology section, Baroda Medical College for histopathological examination. H & E sections were studied and most suitable tissue block was selected for IHC evaluation in malignant cases. Results: Out of 152 cases, 76 were benign, 10 were of Inflammatory pathology,67 were malignant and 64 cases were submitted for IHC. Out of 46MRM cases of breast carcinoma in this study, Grading was done only in 43cases, as 1 case was of Invasive lobular carcinoma and 2cases were of Metaplastic carcinoma.Grade I tumors show 75% positivity in IHC groups {ER/PR+,Her2-}, while 35.48 % of Grade II tumors show {ER/PR+,Her2-}and 50% Grade III tumors shows{ ER/PR-,Her2-Conclusion:The spectrum of breast lesions consists of benign breast lesion as well as malignant breast lesions. Fortunately, most of the breast lesions are diagnosed as benign breast lesions. Breast carcinoma shows heterogeneity in its clinical behavior. Prognosis and management of breast carcinoma are influenced by classic variables such as histological type and grade, stage, tumor size, lymph node status, hormone receptor status of Estrogen (ER), Progesterone (PR) and Human epidermal growth factor receptor 2(Her2/neu).

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Asian Pacific Journal of Health Sciences

Alan :   Sağlık Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.375
Atıf : 161
2022 Impact/Etki : 0.0
Asian Pacific Journal of Health Sciences