Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 2
 İndirme 2
The Difficulties and Educational Stress Of Nursing Students In Clinical Practice During The Covid
2022
Dergi:  
International e-Journal of Educational Studies
Yazar:  
Özet:

The present study aims to determine the challenges and educational stresses of nursing students in clinical practices during the COVID-19 pandemic and to offer solutions for these issues. The research was conducted at two universities in Turkey between December 2021 and February 2022. Data were collected using a Sociodemographic Diagnostic Form and the Nursing Education Stress Scale. Of the nursing students who participated in our study, 58.2% were 20 years old or younger, 74% were female, and 48.5% were sophomores. In addition, 43.9% of participants had lower expenses than their income. Our results showed that students' total score average on the nursing education stress scale was 61.74±23.58. We found a statistically significant difference between the total score on the Nursing Education Stress Scale and the mean scores of the sub-dimensions of Practice Stress and Academic Stress according to the class and income level of the students. Furthermore, we observed a statistically significant difference by gender between the mean scores of the Practical Stress and Academic Stress sub-dimensions (p<0.05). The nursing students experienced moderate stress during their nursing education. The stress level was higher in female sophomore students whose income was equal to their expenses and whose income was less than their expenses. We suggest that the nursing students’ behaviours of problem-solving, decision-making and coping with stress should be improved.

Anahtar Kelimeler:

Null
2022
Yazar:  
0
2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


International e-Journal of Educational Studies

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 164
Atıf : 357
2022 Impact/Etki : 0.412
Quarter
Eğitim Bilimleri Temel Alanı
Q2
83/232

International e-Journal of Educational Studies